R.3. TANGO TO MUZYKA

Rozdział 3 przewodnika "Tango - moja nowa pasja"

Jest przeznaczony dla każdego, dla kogo muzyka tangowa stanowi cokolwiek więcej niż tylko pretekst do wyjścia na parkiet, jednak zwłaszcza dla osób, które nie dysponują fachowym przygotowaniem muzycznym (nie jest potrzebna wiedza muzyczna, w tym np. umiejętność posługiwania się fachowym aparatem pojęciowym).

EWOLUCJA TANGA: WSZYSTKO, CZEGO DZIŚ SŁUCHAMY

  Tango liczy sobie ponad sto lat rozwoju oraz dziesiątki tysięcy kompozycji. Przeszło zatem długą ewolucję w efekcie której najstarsze utwory (tango primitivo) mało przypominają to, co dziś nazywamy tangiem.
  Kluczowe znaczenie w historii tanga ma około dwudziestoletni okres mieszczący się między latami trzydziestymi i pięćdziesiątymi XX stulecia, zwany Złotą Erą, Jednak do dziś słuchamy i tańczymy[1] tanga nagrane i znacznie wcześniej (niemal stuletnie), i znacznie później (do dziś). Tango jest zresztą dziś bardzo żywe: na rynku muzycznym działa duża liczba tangowych zespołów muzycznych i orkiestr aranżujących utwory sprzed wielu dziesięcioleci, tworzących w tej samej stylizacji nowe utwory, dokonujących uwspółcześnionych rearanżacji, a także tworzących całkiem nową stylistycznie muzykę nawiązującą do tanga.
  Oto najważniejsze okresy muzyczne w historii rozwoju tanga. Skupimy się na muzyce, która do dziś jest żywa. 
[1] odtwarzane z oryginalnych zapisów mechanicznych, zwykle zdigitalizowanych i czasem (ale nie zawsze) cyfrowo restaurowanych.

Możesz pobrać ten rozdział w formacie PDF:

https://sites.google.com/a/etaniec.org/www/przewodnik/muzyka/Muzyka-Rozdzial_3_Przewodnika_TANGO-MOJA_NOWA_PASJA-v.2016.04.12.pdf

Ulotka do pobrania (PDF, osiem stron)
.
Pobieranie rozpoczyna się natychmiast po kliknięciu.
Prawa: CC BY-SA 4.0, Lechosław Hojnacki, v. 2016.03.19.

UWAGA: Przeczytanie treści rozdziału bez przesłuchania zalecanych utworów (wszystkie są dostępne tutaj online) mija się z celem.